Darazsak bemutatása

Ez az oldal semmiképpen sem helyettesítheti a rovarhatározókat, viszont segíthet jobban megismerni a darazsak sokféleségét. Igyekeztünk könnyen felismerhető jellemzők alapján bemutatni a darazsak egy-egy jellemzőbb csoportját. A csoportosításaink ennek megfelelően többnyire önkényesen kiválasztott szempontokat tükröznek.

A darazsak legközvetlenebb rokonaikkal, a méhekkel és a hangyákkal együtt az úgynevezett hártyásszárnyú rovarok (tudományos nevükön a Hymenopterák) közé tartoznak. Az elnevezés az egyik legfeltűnőbb sajátosságukra, a két pár hártyás szárnyukra utal, ami alapján könnyen megkülönböztethetők más rovaroktól, például a darazsakhoz hasonló mintázattal bíró, de csak egy pár szárnyat viselő zengőlegyektől (Syrphoidea). Van azonban számos apróbb darázsfaj, amelynek kifejlett egyedei szárnyatlanok, emiatt a hétköznapi életben szinte soha sem találkozunk velük.

A darazsak egy része magányosan él és részben ennek köszönhetően ritkán kerül konfliktusba az emberrel. A hétköznapokban a legtöbb problémát az úgynevezett euszociális darázsfajok okozzák, amelyek több egyedből álló darázskolóniákat alkotnak. Mivel a darázsirtás során szinte kizárólag ezekkel a fajokkal találkozunk, velük kezdjük a darazsak bemutatását.

TÁRSAS DARAZSAK
A darazsak közül az úgynevezett társas redősszárnyúdarazsak (Vespidae) a legismertebbek és a legtöbb darázsirtást az ide tartozó fajok indokolják. Redőzötten összehajtogatott szárnyukról és többnyire fekete-sárga mintázatukról viszonylag könnyen felismerhetőek. A hétköznapi értelemben vett darazsak tehát rendszerint ebbe a rovarcsoportba tartoznak.

A társas darazsak egyik alapvető jellemvonása, hogy darázspapírból darázsfészket építenek a fejlődő lárváik számára. Mivel a darázsfészeknek két alaptípusát különböztethetjük meg, ez egyúttal lehetőséget ad a társas darazsak csoportosítására.

MAGÁNYOS DARAZSAK
A magányos darazsak társas rokonaiktól eltérően nem építenek darázspapírból fészket és sohasem képeznek több tucat vagy több ezer darázsból álló kolóniát. Éppen emiatt a laikus szemnek ritkán tűnnek fel és még ritkábban okoznak problémát az embereknek. Ez az oldal azonban nem lenne teljes nélkülük, így bemutatjuk jellemzőbb képviselőiket.

Az alábbiakban ismertetésre kerülő darazsakat két jól elkülöníthető csoportba sorolhatjuk. Az egyikbe azok a darazsak tartoznak, amelyeknél a tor és a potroh határán nem látunk erős befűződést, míg a másik csoportba sorolt darazsak mindegyikénél feltűnő szűkületet találunk, azaz jellegzetes “darázsderekuk” van. Az első csoportot ennek megfelelően az úgynevezett ülőpotrohú hártyásszárnyúak vagy más néven növényevő darazsak alkotják, míg a másik csoportot a nyeles potrohú hártyásszárnyúak vagy más néven fullánkos darazsak.

AJÁNLATKÉRÉS

Kérdése van? Forduljon hozzánk bizalommal! Segítünk!